חיפוש
  • דויד קובוס

מהו הבית היפהפה בברצלונה מהסדרה "להרוג את איב"

מודה. אני נמנה על מעריצי הסדרה הבריטית "להרוג את איב". כבר מהפרק הראשון התמכרתי להומור הדק, לדיאלוגים השנונים ולאתרי הצילום המרהיבים.

הפרק הראשון של העונה השלישית תפס אותי לא מוכן. וילאנל הגיעה לברצלונה. התרגשתי כאילו היא הגיעה לבקר אותי בבית.

מעבר ללוקיישנים ברחובות ברצלונה, הבולטים מביניהם הם שדרות רבאל והכיכר Sant Agustí Vell ליד שער הנצחון, מה שבלט ביופיו היה הבית שוילאנל עוברת לגור בו בברצלונה.

הבית הוא אמיתי, והוא אכן נמצא בברצלונה בפאתי שכונת גרסיה, על הגבול עם שכונת סראייה. אני הכרתי אותו כהערת שוליים לתקופה המודרניסטית וגם רק מבחוץ. הצילומים המטורפים של פנים המבנה שלחו אותי למחקר קצר.


להרוג את איב מגיעה לברצלונה.

למבנה קוראים Cases Ramos, והוא נמצא בכיכר Lesseps מספר 30. המבנה נמצא על השביל המוביל לפארק גואל המפורסם של גאודי, אבל יחד עם זאת הוא בניין לא כל כך מוכר, רק חלק מהרשימה האינסופית של בניינים מודרניסטים (מתקופת הארט דקו) בברצלונה. המבנה מאגד שלושה בנייני מגורים נפרדים מאחורי חזית אחת אחידה.

על בנייתו היה אחראי האדריכל גא'ומה טורס, שנשכר בשנת 1906 על ידי איל הספנות ריקארדו ראמוס, ומשם גם שמו של המבנה. בראשית המאה העשרים האיזור הזה של ברצלונה היה בעיקר אדמות חקלאיות וגבל עם הכפר גרסיה (היום שכונת גרסיה הטרנדית), מה שהפך את המבנה המפואר של טורס לבניין המגורים הבורגני הראשון שהוקם באיזור ולארמון באמצע השדות.

כמו מבנים מודרניסטים אחרים בברצלונה, גם קאסה ראמוס מתהדר בתבליטים ומוטיבים דקורטיביים בהשראת עולם הטבע. בין הפרטים הבולטים בחזית הראשית הם מעקות הברזל של המרפסות, שעוצבו כדבורים ענקיות, מה שהעניק למבנה את הכינוי המקומי שלו - "בית הדבורים".

כיאה למבנה רחב ידיים של המעמד הבורגני, גם בקאסה ראמוס תמצאו גינה גדולה ומושקעת בחלקו האחורי, ובקצה נבנתה כיפה (קופולה) יפהפיה. היו גם אורוות סוסים בחצר, אך כנראה שהם לא מצאו את מקומם בעולם המודרני, והם נעלמו כליל.המהות המודרניסטית של קאסה ראמוס חיה וקיימת בעיצוב וחלוקת חלל הפנים, אך לצד המוטיבים המודרניסטים המקובלים באותה התקופה, בלטה השראה חזקה מאד של העיצוב הערבי. ספרד נשלטה ע"י שליטים מוסלמים למשך תקופות משתנות לאורך ההסטוריה, והסגנון הערבי השאיר חותם גדול בכל מחוזות ספרד. למרות שאחרון השליטים המוסלמים (אבו עבדאללה מוחמד) גורש במאה ה-15, ההשפעה של הסגנון הערבי המשיכה להדהד בכל תחומי העיצוב, האמנות, המוסיקה והאדריכלות בספרד.


הסלון באחת הדירות בקאסה ראמוס בברצלונה

בעיצוב החלל הפנימי של קאסה ראמוס שולטים תבליטי הגבס האופיניים למודרניזם במרכז התקרות ולאורך הקירות. אריחי הקרמיקה הגיאומטרים הטיפוסיים גם הם מופיעים ברצפות הדירות. יחד עם זאת, הסלון המרכזי בכל מבנה, החלל המרשים ביותר, מאזכר את הסגנון הערבי בקשתות ובעמודים, ובמוטיבים הערבסקים בתקרות. הצבעים השולטים בחלל הפנים הם חמים, צבעי אדמה וחול, לצד עיטורים מוזהבים וקרמיקה בצבע תכלת. האמת שהשילוב בין המודרניזם הקטלאני לסגנון הנאו-מוסלמי פשוט מרהיב.


אל המבנה אי אפשר להכנס סתם כך, ובטח לא לבקר בדירות או בגינה, אבל תופתעו לגלות שאיתרנו חלק מהדירות להשכרה באתר Airbnb, ובתמורה לכ-250 יורו ללילה תוכלו לחיות בסרט.


Cases Ramos

Pl. Lesseps 30, Barcelona
410 צפיות1 תגובות

"מדריך עם כל הנשמה - חוויה שלא תישכח... הסיור "מאלף" גם אלף מאמרים לא יכולים לסגור ידע שנצבר בבן המקום. נשארנו פעורי פה מהיכולת שלו להעביר את המידע בקלילות תוך נתינה אין סופית.¨ נחום רוט  

"מדריך נפלא! עשה לנו 2 סיורים נפרדים - אחד ברובע היהודי ואחד סיור אדריכלות. שניהם היו מצוינים. איזון מושלם בין עובדות היסטוריות מעניינות, סיפורים מצחיקים, דברים שקשורים ליהדות במקומות הרלוונטים. דוד היה קשוב לצרכים שלנו (קבוצה של 4/6 נשים שכל הזמן צריכות שרותים או עצירה בחנות מעניינת) והתאים את הסיורים לקהל. נהנינו מאוד!"
ניצן גרין. 

"פה אחד הסכמנו שהסיור עם דויד היה הדבר הטוב ביותר בטיול! היינו הורים + 2 ילדים+ סבא וסבתא. הילדים היו מרותקים לסיפורים ולהפעלות של דויד והלכו אחריו בשמחה ובצחוק. הם ממשיכים להזכיר אותו גם בארץ." לירז ושחר נתנאל

"נסענו שלושה דורות - בנותיי (9+12+16) , אימי ואני לחגוג בת מצווה לאמצעית. נרשמנו לסיור ברצלונה הקלאסית לילדים שקראנו עליו המון וזו היתה הבחירה הכי חכמה בתכנון החופשה. דויד התגלה כאיש נפלא- מצחיק, קשוב, גישה מהממת לילדים, ותוכן הסיור היה מרתק ומדוייק. זהו סיור שבמרכזו נמצאים הילדים, ודויד אכן יודע לתווך את כל ההסטוריה והעושר של העיר בצורה נפלאה." ליאת שלום. 

"מדריך מעולה, הקפיץ את הטיול בברצלונה וסביבתה. הוא קשוב לצרכים של המטיילים, נינוח ונעים הליכות. למדנו ממנו המון ובזכות הסבריו חווית הטיול הייתה נפלאה הרבה יותר". דינה רוטמן

"הסיור היה מעל ומעבר למה שיכולנו לצפות. דויד ריתק אותם (ואותנו) מהרגע הראשון. הוא ידע להפעיל אותם, לאתגר אותם ולהעשיר אותם בהמון ידע. היינו קבוצה של שלוש משפחות והחיבור היה מצויין!
הילדים עדיין אומרים שזה היה החלק הכי טוב בחופשה. מומלץ בחווום!"

ירדן ברין-קלרמן

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

דויד קובוס | מדריך טיולים בברצלונה

טלפון ספרדי 34-625089778+